line line line

Eesti ja Laose filmitegijate koostöös valmis linateos “Kallis õeke”

“Kallis õeke” Autor: kaader filmist

Alates 21. aprillist linastub Eesti kinodes Eesti-Laose-Prantsuse koostöös valminud ja auhinnatud põnevusdraama “Kallis õeke”, mille autor on Laose esimene ja ainus naisrežissöör Mattie Do. Tallinna ülikooli Kagu-Aasia uuringute vanemteaduri ja dotsendi Karin Deani sõnul on film märkimisväärne selle poolest, et avab väga tõetruult kaasaegse Laose aga ka samas kultuuriruumis asuva Tai inimestevahelisi suhteid nii abielus, peres, sugulaste kui ka sõprade vahel.

“Kallis õeke” on ühiskonnakriitiline õudussugemetega linateos, mis peegeldab riigis vohavat sotsiaalset ja soolist ebavõrdsust. “Film avab Eestis üsna tundmatut või siis reisijate jaoks eksootilisena esitatavat Laost paremini, kui seda suudaks teha ükski kirjeldus või riigi tutvustus. Kindlakäeliselt ja lausa kõhedustekitavalt näitab Do, milleks inimesed on oma kadeduses, kättemaksus ning materiaalsete väärtuste püüdluses võimelised väikese ja vaese Kagu-Aasia riigi, Laose kaasaegse linnaelu kontekstis,” kirjeldab Karin Dean.

Mitmel Euroopa festivalil auhinnatud film räägib loo oma nägemist kaotava Laose kesklassi naise Ana abielust Eesti ärimehe Jakobiga, kelle majja asub elama kaugest provintsikülast pärit teenijatüdruk Nok, kes paremat elu ihates ei tagane millestki. Peaosades mängivad Tambet Tuisk (Jakob), Laose popmuusikastaar ning modell Vilouna Phetmany (Ana) ning debütant Amphaiphun Phommapanya (Nok).

Eesti osalusega valminud filmi tegevuspaik on Laoses, kuid ülesvõtmise eest vastutas Eesti filmiproduktsiooni ettevõte Oree Films, mille eesotsas on Helen Lõhmus ja Sten-Kristian Saluveer.

Film on lao keeles, subtiitrid on eesti ja vene keeles.

Loe kultuurilehes Sirp ilmunud intervjuud filmi režissööriga siit.