line line line

Hommikukohv Tai aukonsuliga Eestis Enn Pandiga

Herdis Pärn 
AUKE, Tallinna Ülikool
Oktoober 2015

IMG_7752

Tai Kuningriigi aukonsul Eestis härra Enn Pant (Pilt: Kaubanduskoda)

Alates 2015. aasta maist on Tai Kuningriigi ametlik aukonsul Eestis härra Enn Pant. 23. septembril oli huvilistel võimalik Kaubanduskoja korraldatava Ekspordi Akadeemia raames toimunud hommikukohvil tema endaga kohtuda – uurida hetkeolukorra ja  äritegemise võimaluste kohta Tais. Kohal olid ka välisministeeriumi poliitikaosakonna nõunik Kagu-Aasia ja Okeaania suunal Anneli Vares ning välisministeeriumi kultuuri- ja äridiplomaatia büroo nõunik Meelis Ojassoo, kes omalt poolt täiendavat informatsiooni jagasid.

Poliitiliselt on olukord Tai Kuningriigis hetkel keeruline. 22. mail 2014 toimus sõjaväeline riigipööre, mis on juba 20. riigipööre Tais alates 1932. aastast. Pärast riigipööret seadis ennast sisse sõjaväeline vahevalitsuse ning uute valimiste aega pole kindlaks määratud. Praegune olukord riigis on osa suuremast poliitilisest kriisist, mis sai alguse juba 2005. aastal. Sellest ajast peale on tänavatel protestimas käinud kas haritud linnastunud keskklass, kes toetavad kuningavõimu või vaene maarahvas ja linnavaesed, kes toetavad endist peaministrit Thaksin Shinawatrat.

Pilt: Kaubandustööstuskoda

Osalejad (Pilt: Kaubanduskoda)

Hoolimata poliitilisest olukorrast on Maailmapanga andmetel Tai äritegemise lihtsuse koha pealt maailmas 26. kohal, äri alustamine võtab aega keskmiselt 27,5 päeva. Siiski on Enn Pandi sõnutsi Tais keeruline bürokraatia ning aukonsul soovitab võtta kindlasti kohalik advokaat. Samuti soovitab Pant jääda äritegemisel rahulikuks ning varuda aega, sest ajal on Tais teistsugune tähendus. Tähtaegadest kinnipidamine ei ole Taide jaoks kõige olulisem ning hääle tõstmine on kultuuriline tabu, mis kuhugi ei vii. Tais äri ajades tuleb arvestada ka korruptsiooniga ning kuna tegemist on kollektiivse ühiskonnaga, on oluline kohaliku võrgustiku omamine.

Eesti ja Tai vahel kehtib alates 2012. aastast topeltmaksustamise vältimise leping. 2013. aastal oli eksport Taisse 4,4 miljonit ja import 18.8 miljonit eurot. Peamised ekspordiartiklid oli keemiatooted, transpordivahendid, puit ja puittooted, ning imporditi masinaid ja seadmeid, toidukaupu ja tekstiilitooteid.

Aukonsul Enn Pant näeb suurimat potentsiaali turismi- ja IT- sektorites. Kinnisvara soetamisel tuleb silmas pidada seda, et 51% maast ja kinnisvarast peab alati kuuluma Tai kodanikele. Siin aga tulevad appi juristid, kes võtavad vajaliku osa aktsiaid enda kanda.

Tais on tugev ja arenev majandus ning hoolimata poliitilisest olukorrast tasuks Taid kui potentsiaalset turgu kaaluda. Tais äri ajades tuleks aga kindlasti tunda kohaliku kultuuriruumi ning tavasid.

LUGEMISSOOVITUSED

Uudised: Bangkok Post  ja The Nation , sinna kõrvale  tasakaalustamiseks tasuks lugeda ka sõltumatut veebiväljaannet Asian Correspondent
Tai ajalugu ja taust: Hea eesti keelse ülevaate annab Karin Deani raamatust „ Kagu-Aasia riigid, rahvad ja ühiskonnad” peatükk „IV Tai: kuningad, võim ja rahvas” (Varrak, 2013)
Äri alustamise kohta: Doing Business in Thailand
Eesti-Tai Kaubanduskoda
Tai Välisministeerium
Eesti Välisministeerium: Eesti-Tai suhted
Tai saatkond Stockholmis
European Assosiation for Business and Commerce (EABC)

 

Artikel ilmus esmakordselt Kaubandustööstuskoja ajakirjas “Teataja” (Oktoober 2015)