line line line

Kodanikuühiskonnas

Aktiivselt teevad Eesti kodanikuühendused koostööd erinevate partneritega peamiselt Hiinast, Jaapanist, Filipiinidelt, Taist, Vietnamist ja Myanmarist.

Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi Aasia suunal

MTY-mondo-logoEesti arengukoostöö Aasia riikidega on olnud senini tagasihoidlik. Erandina võib välja tuua Afganistani, mis on Eesti arengukoostöö tegevuskavas ajaperioodil 2011-2015 prioriteetse arengukoostöö sihtriigiks valitud. Lisaks on alates 2014. aastast MTÜ Mondo kaudu toetust leidnud Myanmari maapiirkondade laste haridust toetav projekt.

Eesti on arengukoostöö raames toetanud Afganistani ülesehitustöid alates 2002. aastast. Koostöös Eesti Punase Ristiga varustati Helmandi provintsi lasteosakonda meditsiini-seadmetega, samuti on MTÜ Mondo käivitanud projekti, mille eesmärgiks on pakkuda kohalikele täiskasvanutele esmaabikoolitusi ning tervishoiutöötajatele täiendkoolitusi Helmandi provintsis. Lisaks nõustab Tallinna Ülikool Kabuli Ülikooli kolme IT-alase magistriprogrammi väljatöötamisel ja koolitab selle rakendamiseks vajalikke doktorante. Eesti Diplomaatide Kool viib läbi iga-aastaseid lühikursuseid Afganistani diplomaatidele ning Sisekaitseakadeemia praktilisi koolitusi Afganistani tuletõrjujatele.
Kokku on aastatel 2002-2013 Eesti toetus Afganistanile olnud üle 6 miljoni euro.

2014. aastast alates on Eesti arengukoostöö sihtriikide hulka lisandunud ka esimene Kagu-Aasia riik. Nimelt lisas MTÜ Mondo oma vabatahtlike ekspertide lähetamise programmi ka koostöö Myanmari kodanikuühendusega Rural Development Foundation of Shan State, mis keskendub šanide rahvusgrupi aladel algharidust pakkuvate koolide võrgustiku väljaarendamisele.
Samuti on Eesti riik toetanud nii rahaliselt kui ka ekspertide lähetamise näol erinevate humanitaarkriiside lahendamist piirkonnas.

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)
Eesti Välisministeeriumi Arengukoostöö ja humanitaarabi valdkond

Andakidz missiooniks on tunnustada laste õigusi Andas, Boholi saarel, Filipiinidel ning parandada läbi kohaliku kogukonna vaesuse elavate laste elukvaliteeti ning seeläbi vähendada laste vaesust regioonis.

Õiglane kaubandus

Rahvusvaheline Fairtrade märk jõudis Eestisse 2007. aastal. Sellest ajast alates on ka Eestis õiglase kaubanduse märgi kaudu teatud toodete müügi läbi tagatud paremad majanduslikud ja sotsiaalsed tingimused ka Aasia talunikele ja töölistele. Süsteemis osaleb täna üle 1,3 miljoni tootja 70 arenguriigist.

Eesti vabatahtlikud Aasias

Mitmed erinevad Eesti, aga ka rahvusvahelised organisatsioonid pakuvad eestlastele võimalust panustada Aasia riikide arengusse läbi vabatahtliku töö.

Nii MTÜ EstYes kui ka Continuous Action võimaldavad eestlastel osa võtta erinevatest vabatahtlikutööd sisaldavatest projektidest nii Ida- kui ka Kagu-Aasia riikides. Samuti on MTÜ EstYes’i kaudu vabatahtlikuna Eestis tööl käinud Aasiast pärit noori.

Arengukoostöö Ümarlaua poolt kureeritud GLEN projekti kaudu on samuti võimalik Eesti vabatahtlikel panustada Myanmari arengusse. Varasemalt on GLEN projekti kaudu Eesti vabatahtlikud käinud ka Kambodžas.

nepalKeskkonna küsimused

Teeme ära (Let’s do it World) kampaania on kanda kinnitanud ka paljudes Aasia riikides, kus vastavat projekti veavad riigipõhiselt kas kohalikud või eestlastest koordinaatorid. Tänaseks on toimunud koristustalgud ning teavitustöö keskkonnahoiu teemadel nii Bangladeshis, Kambodžas, Bhutanis, Tais, Indoneesias, Nepaalis, Singapuris, Filipiinidel, Pakistanis, Myanmaris, Mongoolias, Malaisias, Jaapanis, Indias kui ka Taiwanil ja  Hong Kongis.